+374 99 12 80 82 Չորեքշաբթի - 11 Դեկտեմբեր 2019

Կինոյի ֆրանսիական տոնի հետքերով…


Ֆիլմեր, սկանդալներ, բոհեմ, նորաձևություն՝  կինեմատոգրաֆի ամենագլխավոր ու ամենագրավիչ  հարթակներից մեկի, Կաննի 69-րդ կինոփառատոնի շրջանակներումԵրկարատև դադարից հետո, «Արվեստագիր» առցնաց մշակութային հանդեսի կինո և թատրոն ենթաբաժնի մշտական սյունակագիր Միքայել Մարգարյանը որոշեց գնալ կինոյի ֆրանսիական տոնի հետքերով…

 

ՄՈՒՏՔ

Մայիսի 11-ին Լազուրյան ափին՝ 69-րդ անգամ մեկնարկեց Կաննի փառատոնը, մի հարթակ, որի վրա հայտնվելն արդեն իսկ մեծ պատիվ է ու… ճանապարհ դեպի հանրաճանաչություն ու փառք: Կինոյի երևելիներ, ավելին՝ կենդանի լեգենդներ Վուդի Ալենը, Պ Ալմադովարը, Սթիվեն Սփիլբերգը, Ջիմ Ջարմուշը և շատ ու շատ այլ խելահեղ ստեղծարարներ ներկայացրեցին իրենց թարմ, պրովոկացիոն և չափազանց արդիական աշխատանքները:

Փառատոնի շրջանակներում փայլեց նաև ռուսական կինոյի առավել համարձակ ներկայացուցիչ Կիրիլ Սերեբրյանիկովը իր՝ «Տառապյալը» ֆիլմով: Ի դեպ, որպես կինոժապավենի գրական հիմք՝ ծառայել է գերմանացի դրամատուրգ Մարիուս ֆոն Մայենբուրգի պիեսը, որի թատերական տարբերակի պրեմիերան տեղի է ունեցել թերևս չորս տարի առաջ՝ Բեռլինի «Շաուբյունը» թատրոնի բեմում: Չմոռանամ նշել նաև, որ ինքը՝ Սերեբրյանիկովը նույնպես բեմադրել է պիեսը թատրոնում: Բեմականացման անդրանիկ ներկայացումը հաջողությամբ տեղի է ունեցել Մոկսվայի Գոգոլ-կենտրոնում՝ 2015 թվականին: Ավելեցնեմ, որ թատերական «Ոսկե դիմակ»-ի հինգ անվնակարգերում հաղթող է այն ճանաչվել:

Արդեն իսկ մեծ ճանաչում վայելող բեմադրության կինոտարբերակը՝ մայիսի 13-ին, 19 այլ հետաքրքիր ու վիճահարույց ֆիլմերի հետ ներկայացվեց Կաննի փառատոնի «Հատուկ հայացք» ծրագրի շրջանակներում:

Ժյուրիի միաձայն որոշումով ֆիլմին շնորհվեց հանրաճանաչ ֆրանսիացի լրագրող Ֆրանսուա Շալեի անվան մրցանակը:

Այսպես, ժյուրին գլխավորում էր ավստրիալացի ռեժիսոր Ջորջ Միլլերը («Mad Max»).

Ֆրանսիական «նոր ալիքի» հիմնական կորիզներից մեկի՝ աշխարհհռչակ Ժան-Լյուկ Գոդարի «Արհամարհանք» կուլտային ժապավենից մի կադր էլ զարդարել էր այս տարվա կինոցուցադրության գլխավոր ազդագիրը, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ դեպի կինո տանող ճանապարհները անցնում են Ֆրանսիայով:Ken Loach, I Daniel Blake

ՓԱՌԱՏՈՆԻ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ

Ստորև, առանց մեկնաբանության, ներկայացնում եմ Կաննի 69-րդ փառատոնի պաշտոնական ծրագիրը և դրա շրջանակներում ներկայացված կինոժապավենները:

Բացման ֆիլմ – Woody ALLEN (ԱՄՆ) – CAFÉ SOCIETY – արտամրցութային

Shahab Hosseini, Iranian Actor Ksavier Dolan, It's Just Worlds End


ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՄՐՑՈՒՅԹ

Maren ADE (Գերմանիա) – TONI ERDMANN

Pedro ALMODÓVAR (Իսպանիա) – JULIETA

Andrea ARNOLD (Մեծ Բրիտանիա) – AMERICAN HONEY

Olivier ASSAYAS (Ֆրանսիա) – PERSONAL SHOPPER

Jean-Pierre DARDENNE, Luc DARDENNE (Բելգիա) – LA FILLE INCONNUE

Xavier DOLAN (Կանադա) – JUSTE LA FIN DU MONDE (IT’S ONLY THE END OF THE WORLD)

Bruno DUMONT (Ֆրանսիա) – MA LOUTE (SLACK BAY)

Asghar FARHADI (Իրան) – FORUSHANDE (THE SALESMAN)

Nicole GARCIA (Ֆրանսիա) – MAL DE PIERRES (FROM THE LAND OF THE MOON)

Alain GUIRAUDIE (Ֆրանսիա) – RESTER VERTICAL(STAYING VERTICAL)

Jim JARMUSCH (ԱՄՆ) – PATERSON

Kleber MENDONÇA FILHO (Բրազիլիա) – AQUARIUS

Ken LOACH (Մեծ Բրիտանիա) – I, DANIEL BLAKE

Brillante MENDOZA (Ֆիլիպիններ) – MA’ ROSA

Cristian MUNGIU (Ռումինիա) BACALAUREAT (GRADUATION)

Jeff NICHOLS (ԱՄՆ) – LOVING

PARK Chan-Wook (Հարավային Կորեա) – AGASSI (THE HANDMAIDEN)

Sean PENN (ԱՄՆ) –THE LAST FACE

Cristi PUIU (Ռումինիա) – SIERANEVADA

Paul VERHOEVEN (Նիդեռլանդներ) – ELLE

Nicolas WINDING REFN (Դանիա)  – THE NEON DEMON

Jaclyn-Jose-Ma-Rosa French-cinematic-celebration-003

«ՀԱՏՈՒԿ ՀԱՅԱՑՔ»

Բացման ֆիլմ –Mohamed DIAB (Եգիպտոս) – ESHTEBAK (CLASH)

Behnam BEHZADI (Իրան) – VAROONEGI (INVERSION)

BOO Junfeng (Սինգապուր) – APPRENTICE

Delphine COULIN, Muriel COULIN (Ֆրանսիա) – VOIR DU PAYS (THE STOPOVER)

Stéphanie DI GIUSTO (Ֆրանսիա) – LA DANSEUSE (THE DANCER) – Դեբյուտ

Michael DUDOK DE WIT (Նիդեռլանդներ) – LA TORTUE ROUGE (THE RED TURTLE) – Դեբյուտ

FUKADA Kôji (Ճապոնիա) – FUCHI NI TATSU (HARMONIUM)

Maha HAJ (Իսրաել) – OMOR SHAKHSIYA (PERSONAL AFFAIRS) – Դեբյուտ

Eran KOLIRIN (Իսրաել) – ME’EVER LAHARIM VEHAGVAOT (BEYOND THE MOUNTAINS AND HILLS)

KORE-EDA Hirokazu (Ճապոնիա) – UMI YORIMO MADA FUKAKU (AFTER THE STORM)

Juho KUOSMANEN (Ֆինլանդիա) – HYMYILEVÄ MIES(THE HAPPIEST DAY IN THE LIFE OF OLLI MÄKI) – Դեբյուտ

David MACKENZIE (Մեծ Բրիտանիա) – HELL OR HIGH WATER

Francisco MÁRQUEZ, Andrea TESTA (Արգենտինա) –LA LARGA NOCHE DE FRANCISCO SANCTIS (THE LONG NIGHT OF FRANCISCO SANCTIS) – Դեբյուտ

Bogdan MIRICA (Ռումինիա) – CÂINI (DOGS) – Դեբյուտ

Stefano MORDINI (Իտալիա) – PERICLE IL NERO (PERICLE)

Michael O’SHEA (ԱՄՆ) – THE TRANSFIGURATION – Դեբյուտ

Matt ROSS (ԱՄՆ) – CAPTAIN FANTASTIC

Կիրիլ Սերեբրյաննիկով (Ռուսաստան) – (М)УЧЕНИК

ԱՐՏԱՄՐՑՈՒԹԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ

Shane BLACK (ԱՄՆ) – THE NICE GUYS

Jodie FOSTER (ԱՄՆ) –MONEY MONSTER

Jonathan JAKUBOWICZ (Պանամա / ԱՄՆ) – HANDS OF STONE

NA Hong Jin (Հարավային Կորեա) – GOKSUNG  (THE WAILING)

Steven SPIELBERG (ԱՄՆ) – THE BFG

ԿԵՍԳԻՇԵՐԱՅԻՆ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ

Jim JARMUSCH (ԱՄՆ)         – GIMME DANGER

Jean-François RICHET (Ֆրանսիա) –BLOOD FATHER

YEON Sang-Ho (Հարավային Կորեա) – BU-SAN-HAENG (TRAIN TO BUSAN)

ՀԱՏՈՒԿ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ

Thanos ANASTOPOULOS (Հունաստան), Davide DEL DEGAN (Իտալիա) – L’ULTIMA SPIAGGIA (THE LAST RESORT)

Karim DRIDI (Ֆրանսիա/Թունիս) – CHOUF

Mahamat-Saleh HAROUN (Չադ) – HISSEIN HABRÉ, UNE TRAGÉDIE TCHADIENNE (HISSEIN HABRÉ, A CHADIAN TRAGEDY)

Grégoire LEPRINCE-RINGUET (Ֆրանսիա) – LA FORÊT DE QUINCONCES (FOOL MOON) – Դեբյուտ

Bernard-Henri LÉVY (Ֆրանսիա) – PESHMERGA

Jonathan LITTELL (ԱՄՆ) – WRONG ELEMENTS – Դեբյուտ

Rithy PANH (Կամբոջա) – EXIL (EXILE)

Albert SERRA (Իսպանիա) – LA MORT DE LOUIS XIV (THE DEATH OF LOUIS XIV)

Paul VECCHIALI (Ֆրանսիա) – LE CANCRE

French-cinematic-celebration-001

ԿԱՐՃԱՄԵՏՐԱԺ ՖԻԼՄԵՐԻ ՄՐՑՈՒՅԹ

Lotfi ACHOUR – LA LAINE SUR LE DOS(Law of Lamb), Тунис, Франция, 15’

Sara DUNLOP – DREAMLANDS,  Великобритания, 14’

Juanjo GIMENEZ – TIMECODE, Испания, 15’

Raymund RIBAY GUTIERREZ, IMAGO, Филиппины, 15’

Simón MESA SOTO – MADRE, (Mother),  Швеция, Колумбия, 14’

João Paulo – The Girl who Danced with the Devil, Бразилия, 14’

Félix MOATI – APRÈS SUZANNE,  Франция, 15’

Catalin ROTARU, Gabi Virginia SARGA – 4:15 P.M. The End of the World, Румыния, 15’

Farnoosh SAMADI, Ali ASGARI,   IL SILENZIO(The Silence), Италия, Франция, 15’

Simon VAHLNE – FIGHT ON A SWEDISH BEACH!!, Швеция, 14’

«ՍԻՆԵՖՈՆԴԱՍՅՕՆ» ԾՐԱԳԻՐ

Hamid AHMADI IN THE HILLS, The London Film School, Великобритая, 21′

Mounia AKL, SUBMARINE, Columbia University School of the Arts , США, 21′

Nadja ANDRASEV, A NYALINTÁS NESZE(The Noise of Licking), Moholy-Nagy University of Art and Design, Венгрия, 09′

Alexandru BADEA, TOATE FLUVIILE CURG ÎN MARE(All Rivers Run to the Sea), UNATC “I. L. Caragiale”, Румыния, 24′

MélodyBOULISSIÈRE, AILLEURS(Somewhere), École nationale supérieure des Arts Décoratifs,

Франция, 06′

Anna CAZENAVE CAMBET, GABBER LOVER, La Fémis, Франция, 13′

Jac CLINCH, THE ALAN DIMENSION, NFTS, Великобритания, 08′

Alexandre GILMET, POUBELLE(Trash), INSAS, Бельгия,19′

Marta HERNAIZ PIDAL,DOBRO(Fine), Sarajevo Film Academy – film.factory programme, Босния и Герцеговина, 15′

Michael LABARCA, LA CULPA, PROBABLEMENTE, (The Guilt, Probably), Universidad de Los Andes, Венесуэла, 14′

Ernesto MARTÍNEZ BUCIO, LAS RAZONES DEL MUNDO, (The Reasons in the World), Centro de Capacitación Cinematográfica, Мексика, 37′

PARK Young-ju,1 KILOGRAM, Korea National University of Arts, Республика Корея, 29′

Fereshteh PARNIAN,  ARAM, Université Lumière Lyon 2, Франция, 17′

Saurav RAI, GUDH(Nest), Satyajit Ray Film & Television Institute, Индия, 28′

Laura SAMANI,LA SANTA CHE DORME, (The Sleeping Saint), Centro Sperimentale di Cinematografia,Италия, 19′

Remo SCHERRER, BEI WIND UND WETTER, (Whatever the Weather), Hochschule Luzern – Design & Kunst,Швейцария, 11′

Or SINAI. ANNA, The Sam Spiegel Film & TV School, Израиль, 24′

Malena VAIN, BUSINESS, Universidad del Cine, Аргентина, 20′

On-the-trace-of-French-cinematic-celebration

ԿԱՐՄԻՐ ԳՈՐԳԸ

 

Կաննի փառատոնը այն հազվագյուտ իրադարձություններից, որն համախմբում է նորաձևությունը, ինտելեկտուալը, ստեղծարար մտքերը, բոհեմը, գլամուռն ու շքեղությունը: Ու այս ամենը չափի մեջ՝ գրավիչ ու բարձրկարգ:

Կարմիր գորգը, որն ազդարարում է կինոփառատոնի բացումը այս անգամ էլ փայլեց կոկիկ սմոկինգներով ու շլացուցիչ երեկոյան զգեստներով: Ամենաազդեցիկ տղամարդիկ և ամենագեղեցիկ կանայք սլանցիկ կերպով ներկայացան հանրությանը: Ստորև ներկայացնում ենք ռուսական <<Լենտա.ռու>> կայքի պատրաստած ընտրյալ ֆոտոշարքը:

ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ

Կաննի 69-րդ կինոփառատոնն այլևս պատմության մի մասնիկ է: Ամփոփելով արդյունքները,  ու դատելով ներկայացված ֆիլմերի բովանդակությունից ու անկրկնելի տեխնիկա-ստեղծագործական մոտեցումներից, կարող ենք եզրակացնել, որ այս տարվա կինոյի գլխավոր թեման սոցռեալիզմն է, իսկ այս փառատոնը դրա փառաբանման հարթակը:

Այսպես, կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը՝ Ոսկե արմավենին բաժին հասավ բրիտանացի ռեժիսոր Քեն Լոուչին՝ «Ես՝ Դենիել Բլեյքն եմ» ֆիլմի համար:  Սոցիալական դրամա՝ փոքր մարդու ճակատագրի մասին: Գլխավոր դերերում հանդես են եկել Դեյվ Ջոսնը և Հեյլի Սքվայրսը:

Գրան-պրի ստացել է կանադացի ռեժիսոր Քսավյե Դոլանը՝ «Սա պարզապես աշխարհի վերջն է» ֆիլմի համար:

Փառատոնի լավագույն դերասան է ճանաչվել իրանցի արտիստ Շահաբ Հոսեյնին՝ «Կոմիվոյաժեր» ֆիլմի համար (ռեժ. Ասգար Ֆարհադի): Ֆիլմը մրցանակ է ստացել նաև լավագույն սցենարի համար:

Լավգույն կին դերասանուհու կոչմանն է արժանացել ֆիլիպինցի դերասանուհոի Ժակլին Խոսեն՝ իր հայրենակից Բրիլյանտե Մենդոսայի «Մամա Ռոզա» (Ma’ Rosa) դրամայի համար.

Ի դեպ կինոփառատոնի աստաղային հյուրերից է եղել նաև մեր հայրենակից, ռեալիթի հեռուստատեսության ամերիկահայ աստղ Քիմ Քարդաշյանը, որը շլացրել է իր կրքոտ հագուստներով:

 



Թողնել մեկնաբանություն

Ձեր էլ. փոստի հասցեն չի հրապարակվելու: Պարտադիր դաշտերը նշված են *-ով